Home > About > History > Reno Rodeo Champions

Reno Rodeo Champions

1919
Bucking horse contest: A.H. “Hippy” Burmister
Bull riding: Al Parks, Ronnie Rollerie, Bill Montgomery
Steer wrestling: Jesse Stahl
Wild horse race: Curly Howe

1920
All-Around: Ben Dobbins
Bucking horse contest: Ben Dobbins
Bull riding: Jesse Stahl
Steer roping: Al Parks
Steer wrestling: Russ Kendall

1921
All-Around: Bob Erickson
Bucking horse contest: Bob Erickson
Bull riding: J.E. Friel
Wild horse riding: Jesse Stahl
Steer wrestling: Jesse Stahl

1922
All-Around: A.H. “Hippy” Burmister
Bucking horse contest: A.H. “Hippy” Burmister
Bull riding: Elmer Friel
Steer wrestling: Lee Walker
Steer roping: Ed MacConnell

1923-1931
No rodeo held

1932
All-around: Hub Whiteman
Saddle bronc: Pete Knight
Bull riding: E.E. Hill
Calf roping: Richard Meredith
Steer wrestling: Hugh Bennet

1933
All-around: Everett Cheatham
Saddle bronc: Russell McGinnis
Calf roping: Dick McGee
Team roping: Everett Cheetham and Red Brooks

1934
No results available

1935
All-Around: Turk Greenough
Bareback: Fritz Truan
Saddle bronc: Pete Knight
Bull riding: Pat Woods
Calf roping: Al Allen
Steer wrestling: Hugh Bennett

1936
All-around: John Bowman
Bareback: Eddie Woods
Saddle bronc: Pete Knight
Bull riding: Eddie Woods
Calf roping: Everett Shaw, Ike Rude
Steer wrestling: John Bowman
Steer roping: John Bowman

1937
All-around: Cliff Gardner
Bareback: Fritz Truan
Saddle bronc: Fritz Truan
Bull riding: Russell McGinnis
Calf roping: Everett Bowman
Steer wrestling: John Bowman
Steer roping: Charlie Jones

1938
All-around: Everett Bowman
Bareback: John Bartram
Saddle bronc: Nick Knight
Bull riding: Art Deck
Calf roping: Carl Shepard
Steer wrestling: Everett Bowman
Team roping: John Bowman and Everett Bowman

1939
All-around: Andy Jaurequi
Bareback: Mitch Owens
Saddle bronc: Burel Mulkey
Bull riding: Duward Ryan
Calf roping: Asbury Schell
Steer wrestling: Jack Kerscher
Team roping: John Rhodes and Gordon Davis

1940
All-around: Burel Mulkey
Bareback: Kid Fletcher and Cecil Henley
Saddle bronc: Burel Mulkey
Bull riding: Smokey Snyder
Calf roping: Asbury Schell
Steer wrestling: Howard McCrorey
Team roping: Charlie Jones and John Bowman

1941
All-around: Gordon Davis
Bareback: John Bartram
Saddle bronc: Fritz Truan
Bull riding: Cecil Jones
Calf roping: John Bowman
Steer wrestling: Mickey McCrorey
Team roping: Gordon Davis and Asbury Schell; Gordon Davis and John Rhoads

1942
All-Around: Ed Davis
Bareback: Ray Ferreto
Saddle bronc: Bill Ramsey
Calf roping: Ed Davis
Team roping: Joe Richardson and Levi Frazier

1943
Saddle bronc: Gus Bartley
Cow riding: Fred Gansberg
Calf roping: Joe Richardson
Team roping: Buck Blain and Slim Gilliam

1945
All-Around: Buster Ivory
Bareback: Jim Schumacher
Saddle bronc: Doff Aber and Bill McMackin
Bull riding: Wag Blessing
Calf roping: Homer Pettigrew
Steer wrestling: Leonard Block
Team roping: Andy Juaregui and Charlie Shields

1946
All-Around: Bud Linderman
Bareback: Jack Spurling
Saddle bronc: Bud Linderman
Bull riding: Wag Blessing
Calf roping: Joe Basset
Steer wrestling: Homer Pettigrew
Team roping: Eddie Schell and Pete Grubb

1947
All-Around: Bud Linderman
Bareback: Wallace Brooks
Saddle bronc: Buster Ivory
Bull riding: Orrie Dooley
Calf Roping: Clay Carr
Steer wrestling: Homer Pettigrew

1948
All-around: Gerald Roberts
Bareback: Duncan Brown
Saddle Bronc: Bill Ward
Bull riding: Wag Blessing
Calf roping: Homer Pettigrew
Steer wrestling: Homer Pettigrew

1949
All-Around: Gerald Roberts
Bareback: Buck Wyatt
Saddle bronc: Wilbur Plaugher
Bull riding: Gerald Roberts
Calf roping: Clay Carr
Steer wrestling: Stan Gomez

1950
All-Around: Claude Henson
Bareback: Jim Shoulders
Saddle bronc: Cotton Rosser, Bart Clennon
Bull riding: Loren Fredricks
Calf roping: Clay Carr
Steer wrestling: Ike Edson
Team roping: Claude Henson and Buck Sandifer

1951
All-Around: Gerald Roberts
Bareback: Gerald Roberts
Saddle bronc: Casey Tibbs, Larry Finley
Bull riding: Gerald Roberts
Calf roping: Chuck Sheppard
Steer wrestling: Stan Gomez

1952
All-Around: Casey Tibbs
Bareback: Bud Lindderman, Ted Warhol
Saddle bronc: Casey Tibbs
Bull riding: Harry Tompkins
Calf roping: Claude Hensen
Steer wrestling: Buck Rutherford
Team roping: Bob Taylor and Gordon Davis

1953
All-Around: Casey Tibbs
Bareback: Bud Linderman
Saddle bronc: Casey Tibbs, Jerry Ambler
Bull riding: Casey Tibbs
Calf roping: Buck Abbott
Steer wrestling: C.T. Jones
Team roping: Bige Duncan and Bud Duncan

1954
All-Around: Lawson Fore
Bareback: Wag Blessing
Saddle bronc: Casey Tibbs
Bull riding: Jim Shoulders
Calf roping: Vern Castro
Steer wrestling: Lawson Fore
Team roping: Olen Sims and Bob Jones

1955
All-Around: Harley May
Bareback: Jack Wright
Saddle bronc: Bill Ward
Bull riding: Bob Chartiers
Calf roping: Al Churchill
Steer wrestling: Harley May
Team roping: Gene Rambo and Everett Muzio

1956
All-Around: Casey Tibbs
Bareback: Harold Zwierlein
Saddle bronc: Casey Tibbs
Bull riding: Bill Boag
Calf roping: Sonny Davis
Steer wrestling: Bill Linderman
Team roping: Duane Rutledge and Hap Lambert

1957
All-Around: Elliott Calhoun
Bareback: Dave Mason, Elliott Calhoun
Saddle bronc: Guy Weeks
Bull riding: John Costa, Buck Rutherford
Calf roping: Norris Patton
Steer wrestling: Vern Costa
Team roping: Glen Shaw and Tom Robinson

1958
All-Around: Harry Tompkins
Bareback: Harry Tompkins
Saddle bronc: Marty Wood
Bull riding: Harry Tompkins
Calf roping: Guy Weeks
Steer wrestling: Carl Mendes
Team roping: Gene Rambo and Jim Rodriquez

1959
All-Around: Gerald Davis
Bareback: Buddy Peak
Saddle bronc: Harley May
Bull riding: Bob Maynard
Calf roping: Bucky McCullar
Steer wrestling: Gerald Davis
Team roping: Bronc Curry and Dale Smith

1960
All-Around: Duane Howard
Bareback: Eddie Akridge, Leon McCravey
Saddle bronc: Marty Wood
Bull riding: Duane Howard
Calf roping: Roy Jones
Steer wrestling: Bob Orrison
Team roping: E.T. Dorsey and Harold Mattos
Barrel racing: Sammy Fanchar

1961
All-Around: Dale Smith
Bareback: Paul Templeton
Saddle bronc: Enoch Walker
Bull riding: Duane Howard
Calf roping: Dean Oliver
Steer wrestling: Witt Spicer
Team roping: Les Hirdes and Al Hooper
Barrel racing: Judy Marshall and Jean Sharp

1962
All-Around: Pete Crump
Bareback: Eddy Akridge
Saddle bronc: Buster Ivory
Bull riding: Bob Sheppard
Calf roping: John W. Jones
Steer wrestling: Anson Thurman
Team roping: Bob Corwin and Ace Berry

1963
All-Around: Bob Robinson
Bareback: Bob Cook
Saddle bronc: Enoch Walker
Bull riding: Joe Sublette
Calf roping: Bob Ragsdale
Steer wrestling: Bob Robinson
Team roping: Frank Ferreira and Bill Hamilton
Barrel racing: Judy Messerly

1964
All-Around: Jim Tescher
Bareback: Johnny Mitchell, Ken Stanton
Saddle bronc: Marty Wood
Bull riding: Bob Sheppard
Calf roping: Bob Ragsdale
Steer wrestling: Mark Schriker
Team roping: Bob McGee and Jack Plumlee
Barrel racing: Sammy Thurman

1965
All-Around: Jim Rodriquez
Bareback: Jackie Wright
Saddle bronc: Ronnie Raymond
Bull riding: Bob Sheppard, Larry Mahan
Calf roping: Neal Love
Steer wrestling: Ted Reed
Team roping: Jim Rodriquez and Ken Luman
Barrel racing: Nadine Giliotti

1966
All-Around: Jim Houston
Bareback: Jim Houston
Saddle bronc: Shawn Davis
Bull riding: Bob Sheppard
Calf roping: Harry Charters
Steer wrestling: Jack Roddy
Team roping: Sonny Tuerman and Ace Berry
Barrel racing: Lynn Schricker

1967
All-Around: Ace Berry
Bareback: John Edwards
Saddle bronc: Shawn Davis
Bull riding: Bob Sheppard
Calf roping: Mark Schricker
Steer wrestling: Donnie Yandell
Team roping: Jim Watson and John Miller
Barrel racing: Beth Williams

1968
All-Around: John Ivory
Bareback: Walt Mason
Saddle bronc: John Ivory
Bull riding: Bo Asharn
Calf roping: Bob Hungate
Steer wrestling: John W. Jones
Team roping: Ed Gomez and John Gomez

1969
All-Around: Tom Flenniken
Bareback: Paul Mayo
Saddle bronc: Bill Smith
Bull riding: Bob Berger
Calf roping: Bob Wiley
Steer wrestling: John W. Jones
Team roping: Bill Darnell and John Paboojian
Barrel racing: Patty Thurman

1970
All-Around: Doug Brown
Bareback: Paul Mayo, Jimmie Dix
Saddle bronc: Hugh Chamblis
Bull riding: Gary Leffew
Calf roping: Dale Smith
Steer wrestling: Ben Bates
Team roping: Lee Roy Gillerman and Stan Melshaw
Barrel racing: Lynn Schricker

1971
All-Around: Larry Mahan
Bareback: Alvin Deal
Saddle bronc: Bill Nelson
Bull riding: C.W. Adams
Calf roping: Dean Oliver
Steer wrestling: Jack Roddy
Team roping: John Rodriquez and Ron Goodrich
Barrel racing: Sammy Thurman

1972
All-Around: Steve Cosca
Bareback: Steve Cosca
Saddle bronc: Shawn Davis
Bull riding: Bob Blackwood
Calf roping: Stan Harter
Steer wrestling: Frank Shepperson
Team roping: Ron Hognested and John Paboojian
Barrel racing: Barbara Bell

1973
All-Around: Don Scott
Bareback: Ace Berry
Saddle bronc: Larry Mahan
Bull riding: Marvin Shoulders and Sparky Brown
Calf roping: Don Scott
Steer wrestling: Larry Clayman
Team roping: Ron Poindexter and Howard Nichols
Barrel racing: Rogenia Clayman

1974
All-Around: Jerold Camarillo
Bareback: Joe Alexander
Saddle bronc: Bill Pauley
Bull riding: John Quintana
Calf roping: Dean Oliver
Steer wrestling: Lynn Perry
Team roping: Dan Motes and Denny Watkins
Barrel racing: Charlene Jesperson

1975
All-Around: Clay Finley
Bareback: Buster Green
Saddle bronc: Bill Nelson
Bull riding: Randy Magers
Calf roping: Clay Finley
Steer wrestling: Bob Prusack
Team roping: Howard Nichols and Carl Clark
Barrel racing: Linda Whippel

1976
All-Around: Leo Camarillo
Bareback: Bruce Ford
Saddle bronc: Bobby Brown, Kent Cooper
Bull riding: Denny Flynn
Calf roping: Leo Camarillo
Steer wrestling: Jack Roddy
Team roping: Jeff Barmby and Les Hirdes
Barrel racing: Marilyn Camarillo

1977
All-Around: Leo Camarillo
Bareback: Jack Ward
Saddle bronc: Joe Marvel
Bull riding: Bill Nelson
Calf roping: Corky Warren, Ed Herdis
Steer wrestling: Demar Thurman
Team roping: Reg Camarillo and Leo Camarillo
Barrel racing: Christi Venturacci

1978
All-Around: Dudley Little
Bareback: Bruce Ford
Saddle bronc: Wilf Hyland
Bull riding: Brad Richman, Don Gay, Jerry Beagley
Calf roping: Pax Irvine, Lyle Cochran
Steer wrestling: C.R. Jones, Jack Hannum, Dan Torricellas
Team roping: Julio Moreno and Denny Watkins
Barrel racing: Gail Tyson

1979
All-Around: Doug Brown
Bareback: J.C. Trujillo
Saddle bronc: Bobby Berger
Bull riding: Doug Brown
Calf roping: Paul Tierney
Steer wrestling: Pat Nogle
Team roping: Julio Moreno and Denny Watkins
Barrel racing: Gail Tyson

1980
All-Around: Brad Smith
Bareback: Mickey Young
Saddle bronc: Bud Pauley
Bull riding: Butch Kirby
Calf roping: Bob Brandford
Steer wrestling: Garv Walker
Team roping: George Aros and Brad Smith
Barrel racing: Jan Hansen

1981
All-Around: Jimmy Cooper
Bareback: Joe Alexander
Saddle bronc: Tom Miller
Bull riding: Gary Leffew
Calf roping: Roy Cooper
Steer wrestling: Neville McCarthy
Team roping: Mark Arnold and Mike Garrison
Barrel racing: Jan Hansen

1982
All-Around: Lane Johnson
Bareback: Gary Hemstead
Saddle bronc: Jim Pratt
Bull riding: Darryl Hoss
Calf roping: Jimmie Cooper
Steer wrestling: Paul Hughes
Team roping: Allen Bach and Jake Barnes
Barrel racing: Lynn McKenzie

1983
All-Around: Dave Appleton
Bareback: Dave Appleton
Saddle bronc: Monty Henson, Joe Marvel, Tom Miller, Clint Johnson
Bull riding: Harold Hapenstal
Calf roping: Dan Webb
Steer wrestling: Russ Solberg
Team roping: J.D. Yates and Dick Yates
Barrel racing: Jimmie Munroe

1984
All-Around: J.D. Yates
Bareback: J.C. Trujillo
Saddle bronc: Joe Marvel
Bull riding: Dale Johansen, Randy Queen
Calf roping: Dann Webb
Steer wrestling: Byron Walker
Team roping: Walt Woodard and Doyle Gellerman
Barrel racing: Charmayne James

1985
All-Around: Olie Smith
Bareback: Louis Field
Saddle bronc: Raymond Lewis
Bull riding: Jerry Beagley
Calf roping: Mike Johnson
Steer wrestling: Terry Thompson
Team roping: Ed Necochea and Barry Rose
Barrel racing: Tammi Norcutt

1986
All-Around: Rocky Carpenter
Bareback: Danny Brady
Saddle bronc: Tom Wagenor
Bull riding: Mark McClure
Calf roping: Paul Duncan
Steer wrestling: Rod Lyman
Team roping: Rusty Wright and Rick Steele
Barrel racing: Cathy Meich

1987
All-Around: Lance Robinson
Bareback: Danny Brady
Saddle bronc: Brad Gjermundson
Bull riding: Vance Avery
Calf roping: Maury Tate
Steer wrestling: Rod Lyman
Team roping: Tee Woolman and Bob Harris
Barrel racing: Staci Taranto

1988
All-Around: Tony Currin
Bareback: Clint Corey
Saddle bronc: Brad Gjermundson
Bull riding: Tuff Hedeman, Joe Wimberley
Calf roping: Rod Currin
Steer wrestling: Ote Berry
Team roping: Allen Bach and Matt Tyler
Barrel racing: Charmayne James

1989
All-Around: Ty Murray
Bareback: Clint Corey
Saddle bronc: Harry Rose
Bull riding: Jeff McGary
Calf roping: Rabe Rabon
Steer wrestling: Dan Russell
Team roping: Mark Arnold and Ricky Green
Barrel racing: Martha Josey

1990
All-Around: Lee Lasosky
Bareback: Clint Corey
Saddle bronc: Ty Murray
Bull riding: Jim Sharp
Calf roping: Kyle Kosoff
Steer wrestling: Tim Segelke
Team roping: David Motes and Dennis Watkins
Barrel racing: Cathy Cagliari

1991
All-Around: Mike Beers
Bareback: Ken Lesengrav
Saddle bronc: Billy Etbauer
Bull riding: Tuff Hedeman, Joey Astling, Wacey Cathey
Calf roping: Kyle Kosoff
Steer wrestling: Mark Owen
Team roping: Charles Pogue and Steve Northcott
Barrel racing: Wilma Hybarger

1992
All-Around: Dee Pickett
Bareback: Wayne Herman
Saddle bronc: Toby Adams
Bull riding: Marty Stoneart
Calf roping: Mike Arnold
Steer wrestling: Marty Melvin
Team roping: Joe Burk and Tommy Guy
Barrel racing: Danielle Hill

1993
All-Around: Rod Lyman
Bareback: Larry Sandvick
Saddle bronc: Kyle Wemple
Bull riding: Jim Sharp
Calf roping: Troy Pruitt
Steer wrestling: Winston Frey
Team roping: Rich Skelton and Tee Woolman
Barrel racing: Sharon Kobold

1994
All-Around: Ty Murray
Bareback: Robin Burwash
Saddle bronc: Charley Gardner
Bull riding: Johnny Chavez
Calf roping: Herbert Theriot
Steer wrestling: Chad Bedell
Team roping: Jody Stubbs and Breck Bean
Barrel racing: Sue Miller

1995
All-Around: Brock Andrus
Bareback: Marvin Garrett
Saddle bronc: Chance Dixon
Bull riding: Cory Turnbow
Calf roping: Troy Pruitt
Steer wrestling: Todd Boggust
Team roping: Brett Boatwright and Shawn Powell
Barrel racing: Kristie Peterson

1996
All-Around: Herbert Theriot
Bareback: Clint Corey, Rocky Steagall
Saddle bronc: Dan Etbauer
Bull riding: J.W. Hart
Calf roping: Fred Whitfield
Steer wrestling: Herbert Theriot
Team roping: Matt Tyler and Kory Koontz
Barrel racing: Vana Beissinger

1997
All-around: Butch Myers
Bareback: Kelly Wardell
Saddle bronc: Dan Etbauer
Bull riding: Brian Herman
Calf roping: K.C. Jones
Steer wrestling: Lloyd Gilbert, Ivan Teigen
Team roping: Charles Pogue and Britt Bockius
Barrel racing: Kristie Peterson

1998
All-Around: Ty Murray
Bareback: Rocky Steagall
Saddle bronc: Glen O’Neill
Bull riding: Aaron Semas
Calf roping: Rusty Sewalt
Steer wrestling: Shawn Johnson
Team roping: Steve Purcella and Steve Northcott
Barrel racing: Kristie Peterson

1999
All-Around: Stran Smith
Bareback: Jeffrey Collins
Saddle bronc: Cliff Norris
Bull riding: Gregory Potter
Calf roping: Blair Burk
Steer wrestling: Lee Graves
Team roping: Larry Harris and Kirt Jones
Barrel racing: Kristie Peterson

2000
All-around: Fred Whitfield, Hockley, Texas
Calf roping: Stran Smith, Tell, Texas
Bareback: Jeffrey Collins, Redfield, Kan.
Steer wrestling: Mickey Gee, Wichita Falls, Texas
Saddle bronc: Scott Johnston, Gustine, Texas
Team roping: Speed Williams, Jacksonville, Fla., and Rich Skelton, Llano, Texas
Barrel racing: Kappy Allen, Austin, Texas
Bull riding: A.J. Kevie, Red Bluff, Calif.

2001
All-Around: Cody Ohl, Orchard, Texas
Bareback: Pete Hawkins, Weatherford, Texas
Steer Wrestling: Les Shepperson, Midwest, Wyo.
Team roping: Daniel Green, Oakdale, Calif., and Allen Bach, Millsap, Texas
Saddle bronc: Todd Hipsag, Firth, Neb., and Wes Bailey, Tampa, Kan.
Calf roping: Jim Bob Mayes, Elgin, Texas
Barrel racing: Charmayne James, Austin, Texas
Bull riding: Shane Drury, Weatherford, Okla.

2002
All-Around: Trevor Brazile, Anson, Texas
Bareback: Paul Jones, Elko, Nev.
Steer Wrestling: Darrell Petry, Beaumont, Texas
Team roping: Daniel Green, Oakdale, Calif., and Kory Koontz, Sudan, Texas
Saddle bronc: Dan Mortensen, Billings, Mont.
Calf roping: Brent Lewis, Pinon, N.M.
Barrel racing: Tammy Key, Ledbetter, Texas
Bull riding: Myron Duarte, Auburn, Wash.

2003
All-Around: Trevor Brazile, Anson, Texas
Bareback: Davey Shields, Bashaw, Alberta
Steer Wrestling: Chancey Larson, Manhattan, Kan.
Team roping: J.D. Yates, Pueblo, Colo., and Jay Wadhams, Pueblo, Colo.
Saddle bronc: Dan Mortensen, Billings, Mont.; Jesse Bail, Camp Crook, S.D.
Calf roping: Bubba Paschal, Laporte, Texas; Brandon Neugebauer, Colorado Springs, Colo.
Barrel racing: Kelly Kaminski, Bellville, Texas
Bull riding: Layne McCasland, Sayre, Okla.

2004
Bareback Riding: Jason Jeter, Mansfield, Texas, 247 points, $10,764
Steer Wrestling: Ronnie Fields, Oklahoma City, 14.5 seconds, $9,754
Team Roping: Steve Purcella, Hereford, Texas and Britt Bockius, Claremore, Okla., 17.9 seconds, $9,183.
Saddle Bronc Riding: Billy Etbauer, Edmond, Okla., 246 points, $11,958
Tie-Down Roping: Trevor Brazile, Decatur, Texas, 26.6 seconds, $9,507
Women's Barrel Race: Paula Seay, Lake Butler, Fla., 51.85, $8,723.
Bull Riding: J.D. Hoagland, Caldwell, Idaho, 167 points, $9,451.
All-Around: Clint Robinson, Farmington, Utah, $8,501 won in steer wrestling and tie-down roping.

2005
All-Around: Cody DeMoss
Bareback: Davey Shields and Royce Ford
Steer wrestling: Todd Suhn
Team roping: Steve Purcella and Britt Bockius
Saddle bronc riding: Cody DeMoss
Tie-down roping: Monty Lewis
Barrel racing: Linda Vick
Bull riding: Dustin Elliott

2006
All-Around: B.J. Campbell, Benton City, Wash.
Bareback: Will Lowe, Canyon, Texas
Steer wrestling: Lee Graves, Calgary, Alberta
Team roping: (tie) Wade Wheatley, Hughson, Calif., and Kyle Lockett, Ivanhoe, Calif.; Tanner Bryson, Cornville, Ariz., and Byron Wilkerson, Duncan, Ariz.
Saddle bronc: Chad Ferley, Oelrichs, S.D.
Tie-down roping: Houston Hutto, Del Rio, Texas
Barrel racing: Terri Kaye Kirkland, Billings, Mont.
Bull riding: Casey Baize, San Angelo, Texas

2007
All-Around: Jake Hannum, Ogden, Utah, $10,381 won in tie-down and team roping
Bareback: Heath Ford, Greeley, Colo., 251 points on three, $10,335
Steer wrestling: Todd Suhn, North Platte, Neb., 14.4 seconds on three, $11,620
Team roping: Jimmy Edens, Gatesville, Texas/Ryan Motes, Weatherford, Texas 16.1 seconds, $14,079 each
Saddle bronc: Chet Johnson, Gillette, Wyo., 253 points on three, $9,473
Tie-down roping: Tyson Durfey, Colbert, Wash., 29.1 seconds on three, $11,312
Barrel racing: Maegan Reichert, Mt. Pleasant, Texas, 51.35 seconds, $9,993
Bull riding: Wesley Silcox, Payson, Utah, 180 points on two, $14,884

2008
All-Around: Josh Peek, Pueblo, Colo., $11,758 in tie-down and steer wrestling
Bareback riding: Bobby Mote, Culver, Ore., 255 points, $11,364
Steer Wrestling: Wade Sumpter, Fowler, Colo., 12.8 seconds, $10,966
Team Roping: Nick Sartain, Pilot Point, Texas, and Rhen Richard, Roosevelt, Utah, 17.6 seconds, $10,909 each
Saddle Bronc Riding: Jesse Kruse, 260 points, $9,983
Tie-Down Roping: Josh Peek, Pueblo, Colo., 27.5 seconds, $11,057
Barrel Racing: Mary Burger, Pauls Valley, Okla., 51.1 seconds, $10,776
Bull Riding: Fred Boettcher, Rice Lake, Wis. 176 points, $13,984

2009
Bareback: Kaycee Feild, Elk Ridge, Utah
Steer wrestling: B.J. Campbell, Benton City, WA
Team Roping: Travis Tryan, Billings, Mont., and Michael Jones, Stephenville, Texas
Saddle Bronc: Dusty Hausauer, Dickinson, N.D.
Tie-down roping: Landon McCaugherty, Tilden, Texas
Barrel racing: Lindsay Sears, Nanton, Alberta
Bull riding: J.W. Harris, May, Texas
2010
All-Around: Josh Peek, Pueblo, Colo.
Bareback: tie, Dusty LaValley, Bezanson, Alberta, and D.V. Fennell, Neosho, Mo.
Steer wrestling: Gabe Ledoux, Kaplan, La.
Team roping: Colby Lovell, Madisonville, Texas, and Kory Koontz, Sudan, Texas
Saddle bronc: Bradley Harter, Weatherford, Texas
Tie-down roping: Joseph Parsons, Marana, Ariz.
Barrel racing: Timi Lickley, Jerome, Idaho
Bull riding: Corey Maier, Timber Lake, S.D.

2011
All-Around: Rhen Richard, Roosevelt, Utah
Bareback Riding: (tie) Tilden Hooper, Carthage, Texas, and Royce Ford, Briggsdale, Colo.
Steer Wrestling: Todd Suhn, Hermosa, S.D.
Team Roping: Turtle Powell, Stephenville, Texas and Jhett Johnson, Casper, Wyo.
Saddle Bronc Riding: Jesse Wright, Milford, Utah
Tie-Down Roping: Cody Ohl, Hico, Texas
Women’s Barrel Race: Robyn Herring
Bull riding: Shane Proctor, Grand Coulee, Wash.

2012
All-Around Champion — Bobby Mote, Culver, Ore.;
Bareback Riding — Ryan Gray, Cheney, Wash. and Kaycee Feild, Payson, Utah;
Steer Wrestling — Les Shepperson, Midwest, Wyo.;
Team Roping — Kaleb Driggers, Albany, Ga., and Jade Corkill, Fallon;
Saddle Bronc Riding — Cody DeMoss, Heflin, La.;
Tie-Down Roping — Tuf Cooper, Decatur, Texas
Barrel racing: Jeanne Anderson of White City, Kan.
Bull Riding — Cameron Bland, Maben, Miss.

2013

Bareback Riding – Wes Stevenson, Lubbock, Texas
Steer Wrestling – Hunter Cure, Holliday, Texas
Team Roping – Keven Daniel, Franklin, Tenn., and Chase Tryan, Helena, Mont.
Saddle Bronc Riding – Chad Ferley, Oelrichs, S.D.
Tie-Down Roping – Clint Cooper, Decatur, Texas
Women’s Barrel Race – Sherry Cervi, Marana, Ariz.
Bull Riding – Brennon Eldred, Purcell, Okla.
All-Around – Trevor Brazile, Decatur, Texas

of 0
Back to
Top
< Back
X